Łatwy szlak na Giewont – który wybrać?

Giewont, majestatyczny szczyt w Tatrach Zachodnich, jest jednym z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów. To symbol Tatr i jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich górach. Na Giewont można wejść od dwóch stron – z Kir oraz z Kuźnic. Łatwy szlak na Giewont prowadzi z Kuźnic, oznacza to jednak, że jest on znacznie bardziej zatłoczony. Warto nieco nadłożyć drogi, aby chociaż przez pewien czas mieć większy komfort wędrowania. Trzeba też pamiętać, że każdy szlak na Giewont ma na swoim końcowym odcinku łańcuchy. Tym którzy wybierają szlak na Giewont z Kir polecamy się jako bazę noclegową – nasz dom Kiry 9 położony jest zaledwie 200 m od wejścia do Doliny Kościeliskiej. Jeśli chcesz zarezerwować nocleg, zapraszamy do kontaktu.

szlaki giewont kiry

 źródło: mapa-turystyczna.pl
  

Z Kuźnic - łatwy szlak na Giewont

Dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknymi widokami Giewontu, ale niekoniecznie szukają ekstremalnych wyzwań, szlak z Kuźnic stanowi idealną opcję. Szlak ten ma umiarkowaną trudność, a ścieżka jest szeroka i dobrze oznakowana, co czyni go odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi czy mniej doświadczonych wędrowców. Łatwy szlak na Giewont z Kuźnic jest jednak szlakiem bardzo popularnym. W sezonie turystycznym wędrowcy często stoją w długich kolejkach, aby wejść na szczyt, co często czyni trekking uciążliwym. Długość łatwego szlaku z Kuźnic na Giewont wynosi niecałe 6 km, a czas przejścia to 3 h 20 minut. Szlak ten prowadzi przez Polanę Kalatówki, Schronisko PTTK na Hali Kondratowej i Kondracką Przełęcz.

łatwy szlak na giewont (2)

Szlak na Giewont z Kir – szlak trudniejszy, ale mniej uczęszczany

Dla bardziej doświadczonych wędrowców, którzy poszukują większego wyzwania, szlak na Giewont z Kir może być ciekawszym pomysłem niż łatwy szlak na Giewont z Kuźnic. W Ten szlak oferuje bardziej strome podejścia, wąskie ścieżki i często wymaga użycia rąk do wspomagania w trudniejszych odcinkach. Szlak rozpoczyna się wejściem do Doliny Kościeliskiej, następnie prowadzi przez Przysłop Miętusi, z którego przechodzi się na Wielką Polanę w Dolinie Małej Łąki. Stamtąd czerwonym szlakiem przez Kondracką Przełęcz podchodzimy pod Giewont. Ten szlak na Giewont z Kir ma długość 8 km, jest zatem nieco dłuższy od wersji z Kuźnic. Przejście standardowo zajmuje ok. czterech godzin. Dodatkowo ze Ścieżki pod Reglami z Kir na Giewont prowadzi kolejny szlak, czerwony, prowadzący przez Grzybowiec. Ta opcja jest bardzo zbliżona do wersji przez Kondracką Przełęcz.

Kiedy wejść na Giewont?

Giewont można zdobywać przez większą część roku, ale optymalny czas zależy od warunków pogodowych i osobistych preferencji. Wiosną i latem (maj – wrzesień) szlaki są zazwyczaj w najlepszym stanie, a krajobrazy otaczające Giewont pełne są kolorowych kwiatów i zieleni. Jesienią (październik – listopad) można podziwiać zapierające dech w piersiach pejzaże w tonach złota i czerwieni, aczkolwiek często zdarza się, że wtedy w wyższych partiach gór leży już śnieg. Zimą Giewont zamienia się w raj dla miłośników wspinaczki zimowej. Wejście na szczyt w zimowych warunkach wymaga już jednak sporego doświadczenia w poruszaniu się w trudnych warunkach i stosownego sprzętu, a także ścisłego monitorowania warunków pogodowych.

szlak na giewont z kir

Czy wejście na Giewont jest bezpieczne?

Wejście na Giewont może być piękną i satysfakcjonującą przygodą, ale także wiąże się z pewnymi ryzykami, zwłaszcza jeśli nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności. Odpoiwadając na pytanie czy wejście na Giewont jest bezpieczne, nie można udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. Bezpieczeństwo podczas wspinaczki jest kluczowe i zależy od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe i aktualne zagrożenie burzą. Na szczycie Giewontu znajduje się charakterystyczny krzyż, który niestety w czasie burzy przyciąga pioruny, co jest szczególnie niebezpieczne. Także i łańcuchy ułatwiające wspinaczkę nie są bezpiecznym elementem w trakcie burzy. Giewont jest znany z szybko zmieniających się warunków pogodowych. Nawet jeśli początkowo jest słonecznie i ciepło, mogą nagle pojawić się chmury, wiatr i opady deszczu lub śniegu. Niska widoczność i śliska nawierzchnia mogą znacznie utrudnić wędrówkę. Przed wyruszeniem na szlak warto sprawdzić prognozę pogody i dostosować plany w zależności od oczekiwanych warunków.

Ile kosztuje wejście na Giewont?

Giewont leży w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przed wejściem na szlak konieczne jest zatem zakupienie biletu wstępu. Aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej Parku. Za wejście na sam szczyt nie są pobierane dodatkowe opłaty.

Zaplanuj urlop w górach! Kiry 9 Kościelisko - noclegi blisko szlaków

 

Kiry 9
34-511 Kościelisko

tel.: 573 818 297
mail: kiry9.pokoje@gmail.com